Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesi diş kayıplarına neden olan önemli bir sorundur. Toplumun büyük bir çoğunluğunda diş eti çekilme problemi vardır. Sonunda diş kayıplarına neden olan diş eti çekilmesinde önlem almak diş kayıplarının önüne geçmeye yardımcı olur.

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri

Diş eti çekilmesine neden olan en önemli sorunlardan birisi diş eti hastalığıdır. Diş etlerinde iltihap oluşmasına neden olan diş eti hastalığı 13 yaşından itibaren görülebilir.

diş eti çekilmesi
diş eti çekilmesi

Diş eti dokularına ve diş eti kemiğine zarar veren bir hastalıktır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde diş kaybı kaçınılmazdır. Tedavi edilmesi ve iyi bir ağız ve diş bakımı sayesinde önlenebilir.

Yaşlanma da diş eti çekilmesine neden olur. Bu durum fizyolojik olarak kabul edilir. Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan diş eti çekilmesi de yaygın bir durumdur.

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri
Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri

Alt ve üst çenenin kapanmasında problem olması, çarpaşık diş yapısı gibi nedenlerle de diş eti çekilmesi ortaya çıkabilir. Tedavide diş eti cerrahisi uygulanır ve açık olan diş yüzeyi kapatılır.

Diş eti çekilmesine neden olan bir diğer faktör ise yanlış diş fırçalamadır. Dişleri çok sert ve yatay fırçalamak diş etlerinde çekilmeye neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir