Gebeliğe Hazırlık Nasıl Olmalı?

Hamile kalmayı düşünen anne adaylarının sağlıklı bir gebelik geçirmeleri için gebelik oluşmadan önce hazırlık dönemine girmeleri hem kendisi hem de bebek için olumlu sonuçlar oluşturmaktadır. Bu hazırlık döneminde anne beslenmesinden başlayarak birçok konuda kendini bir anlamda revize etmeli.

Gebeliğe Hazırlık
Gebeliğe Hazırlık

Neler yapılmalı?

Tahliller: Öncelikli olarak bir kan ve idrar tahlili yaptırılarak sonuçları üzerinde doktor ile değerlendirme yapılmalı. Her hangi bir eksiklik ya da buna benzer bir sonuç bulunması durumunda tedavi olunmalı.

Beslenme: Beslenme alışkanlığını düzene koymak en önemli etkenlerden biridir. Üç öğün olarak alınan besinler tek düzelikten çıkarılarak çeşitlendirilmeli. Alkol ya da sigara alışkanlığı var ise bunlara bir çizgi çekerek gebelik ve sonrası dönem için sağlıklı bir alt yapı oluşturulmalı.

Gebeliğe Hazırlık Zamanı
Gebeliğe Hazırlık Zamanı

Stres: Stresten uzak durulmalı. Bu eşlerin her ikisi içinde önemli bir faktördür. Stres altındaki eşlerin çocuk sahibi olma oranları oldukça düşmektedir.

Kafein: Kafeinli içeceklerden uzaklaşarak ya da günde iki fincan türk kahvesi ile sınırlandırarak kafeini yavaş yavaş bırakabilirsiniz. Eğer türk kahvesi yerine nefcafe tercih ediyorsanız bu da aynı sınırda tutulması gerekmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir